Sunday, November 24, 2019

2019 NCS MOC XC Meet Data (All-NCS team)

Thanks to www.diablotiming.com for posting combined results at these links:
http://diablotiming.com/results/2019-11-23/res/#event11
http://diablotiming.com/results/2019-11-23/res/#event12

Girls' 1st Team All-NCS
1 McClain, Harper JR St Helena 1 17:03.7 5:41.2
2 Hill, Shae JR Granada 2 17:21.2 5:47.1
3 Allen, Audrey JR Miramonte 3 17:27.2 5:49.0
4 Wilson, Kelli SR Monte Vista 4 17:33.9 5:51.3
5 Alviz, Isabella SO College Park 5 17:35.8 5:51.9
6 Hancock, Paloma SR Campolindo 6 17:40.6 5:53.5
7 Buckley, Ellie FR Campolindo 7 17:43.6 5:54.5

Girls' 2nd Team All-NCS
8 Liuson, Olivia JR Alameda 8 17:48.7 5:56.2
9 Melcher, Elizabeth SO Granada 9 17:50.3 5:56.8
10 Deeik, Mary JR Vintage 10 17:54.2 5:58.0
11 Tavella, Sofia SO San Ramon Valley 11 17:56.4 5:58.8
12 Mason, Maya FR San Francisco University 12 18:01.8 6:00.6
13 Terdiman, Mira SR Lick Wilmerding 13 18:02.4 6:00.8
14 Ransweiler, Sierra SR San Ramon Valley 14 18:02.7 6:00.9

Girls' 3rd Team All-NCS
15 Yamamoto, Emma SO Las Lomas 15 18:03.8 6:01.3
16 Zalewski, Sophia SR Piedmont 16 18:05.2 6:01.7
17 Hober, Alicia SR Campolindo 17 18:06.1 6:02.0
18 Smith, Emma SR Campolindo 18 18:07.3 6:02.4
19 Valenton, Viviana JR Livermore 19 18:08.6 6:02.9
20 Janku, Helena SO Redwood (Larkspur) 20 18:13.5 6:04.5

21 Branch, Ellie JR Irvington 21 18:16.1 6:05.4

Girls' Honorable Mention
22 Leigh, Paula SR Granada 22 18:17.2 6:05.7
23 Su, Derica SR Amador Valley 23 18:18.0 6:06.0
24 Reed, Lindsey SO College Park 24 18:18.9 6:06.3
25 Sutton, Ali JR Novato 25 18:19.0 6:06.3
26 Stacey, Amelia FR El Cerrito -- 18:19.9 6:06.6
27 Denver, Kylee SO Freedom 26 18:20.1 6:06.7
28 Bergmark, Hope JR Amador Valley 27 18:20.5 6:06.8

Boys' 1st Team All-NCS
1 Middleton-Pearson, Christopher SR Dublin 1 14:36.6 4:52.2
2 Curulla, Patrick JR De La Salle 2 14:55.2 4:58.4
3 Guerra, Anthony SR Granada 3 15:01.3 5:00.4
4 Brown, Kieran JR De La Salle 4 15:03.1 5:01.0
5 Gunn, Dylan JR Campolindo 5 15:08.7 5:02.9
6 Swinth, Colton SR Maria Carrillo 6 15:10.7 5:03.6
7 McCarthy, Aidan SR Amador Valley 7 15:10.8 5:03.6

Boys' 2nd Team All-NCS
8 Grace, Hudson JR Redwood (Larkspur) 8 15:12.0 5:04.0
9 Barkan, Amir SR Sir Francis Drake 9 15:16.9 5:05.6
10 Gray, Jack SR Amador Valley 10 15:17.6 5:05.8
11 Lodewick, Alexander FR Campolindo 11 15:17.8 5:05.9
12 Smail, Rory SR Maria Carrillo 12 15:19.8 5:06.6
13 O'Connor, Derek SR De La Salle 13 15:20.2 5:06.7

14 Fewx, Luke SO James Logan 14 15:21.2 5:07.1

Boys' 3rd Team All-NCS
15 Lehmann Duke, Jacob SR College Preparatory 15 15:24.2 5:08.0
16 Vaisset-Fauvel, Sebastian JR College Park 16 15:25.2 5:08.4
17 Kapustka, Pierce SR Maria Carrillo 17 15:26.2 5:08.7
18 Dan, Yarin SR Granada 18 15:26.3 5:08.7
19 Alvarez-Hernandez, Omar SR Maria Carrillo 19 15:28.6 5:09.5
20 Elias, Kyle SR Dublin 20 15:29.1 5:09.7
21 Switzer, James JR Monte Vista 21 15:30.4 5:10.1

Boys' Honorable Mention
 22 Chiba, Wesley JR Granada 22 15:30.5 5:10.2
23 Mathur, Aakersh JR Monte Vista 23 15:30.5 5:10.2
24 Subramanian, Arjun JR Foothill (Pleasanton) 24 15:31.2 5:10.4
25 Jeppson, Seth SR Granada 25 15:31.4 5:10.5
26 Law, Paul SR Tamalpais 26 15:31.4 5:10.5
27 Harlow, Logan SR Northgate 27 15:31.9 5:10.6
28 Amare, Yonathan SR Monte Vista 28 15:32.4 5:10.8

Teams qualifying both teams to State Meet
Amador Valley (Division I)
Granada (Division II)
Monte Vista (Division II)
Campolindo (Division III)
Maria Carrillo (Division III)
Tamalpais (Division III)
Bishop O'Dowd (Division IV)
University (Division V)
Lick-Wilmerding (Division V)
Head-Royce (Division V)
Convent and Stuart Hall (Division V)

No comments:

Popular Posts